Dlaczego strona www musi posiadać certyfikat SSL

Certyfikat bezpieczeństwa SSL odpowiedzialny jest za wiarygodność strony internetowej. To właśnie on sprawia, że przy adresie strony www widzimy zieloną zamkniętą kłódeczkę. To informacja dla użytkowników, że na strona inetrnetowa, którą przeglądamy posiada zainstalowany certyfikat bezpieczeństwa.

Co daje certyfikat SSL? 

Certyfikat SSL potwierdza, że wszystkie dane przesyłane pomiędzy użytkownikiem a serwerem są szyfrowane. Certyfikat SSL zapewnia bezpieczeństwo danych w trakcie ich przesyłania.

Korzystając z różnych stron internetowych zostawiamy za sobą szereg informacji, czy to w formularzu kontaktowym, robiąc zakupy online lub logując się do różnych serwisów, paneli klienta itp. Jeżeli dana witryna posiada aktywny i poprawnie wdrożony certyfikat bezpieczeństwa, możemy mieć pewność, że podawane przez nas informacje są bezpieczne.

Jak rozpoznam że strona jest zabezpieczona certyfikatem?

Wystarczy, że sprawdzisz w pasku adresu przeglądarki czy przy adresie (domenie) widnieje kłódka, która jest zamknięta. Dodatkowo adres witryny powinien posiadać protokół HTTPS, czyli adres URL powinien wyglądac tak: https://mojadomena.pl a nie tak: http://mojadomena.pl 

Czy certyfikat wpływa na pozycjonowanie?

Tak, tak i jeszcze raz TAK. Google lubi SSL i promuje bezpieczne strony. Już dawno Google dodało warunek posiadania SSL do czynników rankingowych. Tak więc, posiadając certyfikat strona ma większe szanse znaleźć się na wyższej pozycji w wyszukiwarce. Natomiast strony niezabezpieczone są wręcz dyskwalifikowane w wynikach wyszukiwania a najpopularniejsza przeglądarka Chrome oznaczy je jako niebezpieczne, nie wpuszczając użytkownika na stronę. Wybór jest więc prosty, jeżeli chcesz aby Twoja firmowa strona internetowa była przychylnie traktowana przez algorytmy wyszukiwarek, zainstaluj SSL.

Ile kosztuje certyfikat SSL

W tej chwili większość dobrych hostingów oferuje ten certyfikat bezpłatnie w ramach wykupionego abonamentu. Taki certyfikat sprawdzi się na większości stron. Wykupienie płatnego certyfikatu powinni wdrożyć właściciele stron znacząco narażonych na ataki hakerskie – banki, instytucje publiczne, e-commerce.

Co daje certyfikat SSL

Dla przedsiębiorcy nie ma nic ważniejszego niż wiarygodność. Dlatego na każdym etapie kontaktu z klientem musi o nią dbać. Klienci odwiedzający czy logujący się na stronie www powinni czuć się bezpiecznie.

  • bezpieczeństwo strony
  • poczucie bezpieczeństwa odwiedzających stronę
  • zaufanie klientów
  • wiarygodność
  • większe możliwości integracji z zewnętrznymi aplikacjami np. Facebookiem
  • jest taki (lub bezpłatny) i prosty do wdrożenia w każdej chwili

Kiedy należy zainstalować SSL?

Certyfikat najlepiej zainstalować zaraz po wykupieniu domeny. Mamy wówczas pewność, że wszystkie pliki i materiały od początku są przesyłane w sposób bezpieczny. Nie stanowi natomiast problemu późniejsza instalacja. Większość stron ma już wdrożone certyfikaty ale wciąż jeszcze można natrafić na te niezabezpieczone. 

Jeżeli Twoja strona nie posiada certyfikatu bezpieczeństwa SSL zwróć się do swojego hostingu o pomoc w instalacji.

A jeżeli kiedyś trafisz na taką stronę i wiesz, że ta firma funkcjonuje, to zrób dobry uczynek i daj znac właścicielom o tej sytuacji. Wielu właścicieli nie zagląda na swoje strony internetowe po ich zamieszczeniu w internecie i po prostu mogą nie być świadomi, że ich strona psuje reputację firmy.